Czym jest Autyzm

Autyzm jest zaburzeniem o charakterze neurologicznym, dotyczącym mózgu i mającym najczęściej podłoże genetyczne. Pierwsze objawy tego schorzenia ujawniają się już na etapie okresu dziecięcego, najczęściej przed ukończeniem 3 roku życia i trwają tak naprawdę do końca życia. Autyzm cechuje brak reakcji ze strony dziecka na polecenia, brak zabawy z rówieśnikami, trudności z wyrażaniem emocji czy porozumiewaniem się zarówno za pomocą gestów jak i mowy. Często zachowanie autystycznego dziecka odbieramy jako dziwne. Choroba ta ma wiele odmian, zdarza się, że dziecko po prostu się wolniej rozwija – co często mylone jest właśnie z autyzmem. Mimo, że istnieje wiele czynników zwiększających ryzyko autyzmu, nadal nie są znane konkretne przyczyny powstawania tej choroby.

Nie wiadomo co tak naprawdę powoduje autyzm, jednak za główne czynnik uważa się genetykę (określono dużą liczbę genów odpowiedzialną za autyzm) oraz środowisko. Badania przeprowadzone u autystycznych pacjentów wykazały pewne nieprawidłowości w kilku rejonach mózgu. Oprócz tego inne badania sugerują, że osoby z autyzmem mają zły poziom serotoniny i innych neuroprzekaźników w mózgu. To wszystko może sugerować, że zakłócenia w rozwoju mózgu u płodu na wczesnym etapie rozwoju oraz zaburzenia w genach, mogą wpływać na powstawanie choroby. 

Leczenie Autyzmu

Autyzm jest chorobą, której nie da się na razie całkowicie wyleczyć. W terapii najważniejsza jest edukacja oraz terapia behawioralna. Choroba powoduje, że niektóre obszary mózgu dziecka nie pracują prawidłowo.

Leczenie farmakologiczne polega na podawaniu neuroleptyków, stymulantów oraz leków antydepresyjnych.

Podawanie leków psychotropowych stosuje się jedynie wtedy kiedy zachowanie dziecka jest trudne do opanowania.

Rokowania choroby są różne. Przy zastosowaniu odpowiedniej terapii, u niektórych chorych może dojść do poprawy funkcjonowania i postrzegania rzeczywistości.

W sytuacji kiedy leczenie nie jest podejmowane, u osoby zmagającej się z autyzmem choroba może ulegać pogłębieniu i powodować trudności z funkcjonowaniem.

Niektóre najnowsze badania wykazują że istnieje związek pomiędzy pogłębianiem się autyzmu a spożywaniem przez dziecko produktów zawierających gluten. Współwystępowanie chorób takich jak celiakia czy nietolerancja glutenu oraz autyzm może być przyczyną wielu objawów neurologicznych lub psychopatologicznych.

Inne badania sugerują wykluczenie z diety również kazeiny, czyli białka pochodzącego z mleka krowiego. Czasem zaleca się również stosowanie diety bogatej w witaminy B6, B12 oraz B9.

Źródła :

Więcej: http://zdrowie.gazeta.pl/Zdrowie/7,101580,23133235,autyzm-dzieciecy-objawy-leczenie.html